Zdrav stil novice
Tečaji masaž so zaključeni, sedaj pa počitnice ;-)
- 12/06/2018
- Posted by: P. K.
- Category: Tečaji masaže

Zaključili so se tečaji masaž za letošnje “šolsko leto” S tečaji bomo pričeli ponovno v mesecu septembru, ko bomo polni energije “štartali” z novo sezono 🙂
Nove termine si že lahko ogledate tukaj: tečaj klasične masaže
Tukaj pa si lahko ogledate utrinke iz tečaja klasične masaže v Ljubljani 🙂
In utrinki iz tečaja klasične masaže v Mariboru 🙂
Vsem novim maserjem želimo obilo uspešnih dni, vas pa vabimo, da se nam pridružite 😉
Oglejte si: tečaj masaže
Tehnike masaže – GLOBOKO GLADENJE
a. Namen: mehanični in refleksni učinek, pred fizičnim naporom – povečati delovno sposobnost mišic, povečati prehrano in mišični tonus mišic; po fizičnem naporu: zmanjšanje mišičnega tonusa, povečanje prehrane mišic, odplavljanje presnovnih produktov, psihična pomiritev…
b. Pravilen pritisk izvajanja: enakomerno po dlani razporejen primeren pritisk, prilagojen različnim regijam.
c. Pravilna smer masažnih gibov: (centripetalna smer izvajanja) – od periferije centralno v smeri srca; pri gladenju nog v dimeljski predel, pri gladenju rok v pazdušni predel, pri gladenju glave in vratu proti ključnici, ker so tam veliki limfni in venozni zbiralni prostori.
d. Pravilen ritem: enakomeren, lahkoten; tekoče.
e. Pravilna hitrost: 20 cm na sekundo (približno tako kot krvni obtok).
NAMEN
Vsako gladenje, s katerim dosegamo mehanične in refleksne učinke, četudi je pritisk neznaten, imenujemo globoko gladenje. Osnovni namen je pomagati venskemu in limfnemu obtoku. Pogoj za izvajanje globokega gladenja je popolna mišična relaksacija, saj je v kontrahirani mišici zmanjšan venski volumen in moten limfni obtok. Za vzpostavitev mišične relaksacije si pomagamo z ugodnim položajem telesa, za učinkovitejše odplavljanje tekočin pa ekstremitete dvignemo.
PRITISK
Čeprav govorimo o globokem gladenju, ne smemo izvajati dobesedno globokega in močnega pritiska (čez mejo bolečine). S takim ravnanjem lahko poškodujemo in nadražimo tkivo. Posledica tako izzvane bolečine je mišični spazem, ki prepreči uspešen potek masaže. Ko mišico globoko gladimo do njenega distalnega prirastišča, je pritisk po vsej dlani enakomerno razporejen. V smeri telesa mišice pritisk malo narašča, nato pa ga v smeri proksimalnega izhodišča zmanjšamo. Različne telesne regije zahtevajo različno stopnjo pritiska. Prav tako moramo pritisk globokega gladenja prilagoditi bolnikovi starosti, kondiciji in patološkemu stanju.
SMER
Globoko gladimo proti srcu oz. v smeri venskega krvnega obtoka. Kadar je prisotna oteklina oz. je motena cirkulacija, se še posebej strogo držimo limfnih poti in s stanju primernim pritiskom počasi potiskamo limfo iz distalnih predelov po limfnih poteh v regionalne limfne centre. Nazaj se vračamo s površinskim gladenjem, da ne izgubimo stika in ne vzpodbujamo refleksnih odgovorov preko živčnih receptorjev v koži.
RITEM
Ohranjamo enakomeren, lahkoten in na oko počasen ritem. Sunkoviti gibi pri globokem gladenju zvišujejo mišični tonus. Neenakomeren ritem izzove obrambni refleksni mišični odgovor, ki ovira izvajanje drugih masažnih prijemov, npr. gnetenje.
HITROST
Hitrost gibanja je približno 20 cm na sekundo (oz. 15 gladenj roke na minuto). Če gladimo prehitro ali prepočasi, ne pomagamo cirkulaciji in ne dosežemo želenih mehaničnih in refleksnih učinkov. Venska kri teče po telesu z določeno hitrostjo, limfni obtok je počasen in zato nimamo razloga za hitro globoko gladenje.