Športna masaža je specializirana masaža namenjena rekreativnim in vrhunskim športnikom. Tehnike masaže se osredotočajo na posebne mišične skupine, aktivne v posameznem športu. Športna masaža služi pripravi in ohranjanju vaše forme, izboljšanju psihofizičnega stanja ter preprečevanju in odpravi možnih poškodb. Cilj terapije je vzpostaviti normalno, neboleče gibanje in koordinacijo ter povrniti funkcionalno stanje pred poškodbo, namenjena pa je odstranjevanju negativnih učinkov, ki jih povzroča športna dejavnost.
Mlečna kislina, ki se med treningom nabira ja za mišice strup in jih hromi!
Kadar se mlečna kislina nabere v prevelikih količinah, se mišica ne more več krčiti. To pomeni, da je utrujena in to občutimo, kot svojevrstno bolečino.
Športna masaža je tako namenjena hitrejšemu pretoku krvi ter pospešuje obnovo mišice. Obravnava se individualno glede na potrebe in športno panogo.
CILJ ŠPORTNE MASAŽE
Cilj športne masaže je omogočiti športniku čim boljšo izvedbo. Športniki različnih disciplin zato usmerjajo pozornost na masažo različnih delov telesa.
Pri vseh športnikih prinaša športna masaža pet glavnih koristi:
- Pomaga vzdrževati boljšo telesno pripravljenost.
- Zmanjša možnost poškodb in izgubo sposobnosti gibanja, predvsem na področjih z visoko stopnjo tveganja.
- Pomaga lahko pri zdravljenju mišičnih poškodb in ponovnem pridobivanju gibljivosti.
- Izboljša lahko športnikovo izvedbo in vzdržljivost.
- Podaljša lahko obdobje optimalnega zdravja in športne kariere.
NAMEN ŠPORTNE MASAŽE
Namen športne masaže je, da s primerno predhodno pripravo in obdelavo mišic izboljšamo telesno zmogljivost športnika ter s tem povečamo splošno dobro počutje. Športnika je potrebno dobro poznati, prav tako disciplino, v kateri je udeležen – odbojkaš se razlikuje od nogometaša v samem gibanju telesa.
Za vsako športno dejavnost so obremenjene določene mišične skupine in tetive. Zaradi tega je potrebno vedeti, kdaj je športnik, rekreativec ali profesionalec najbolj obremenjen.
Pomembno je vedeti, kdaj je športnik v pripravljalnem obdobju, kdaj v fazi rehabilitacije.
Športna masaža je splošen pojem, ki označuje izvajanje različnih masažnih tehnik pred, med in po telesni dejavnosti. Masaža pred telesno dejavnostjo je usmerjena k preprečevanju poškodb, pomaga pri ogrevanju gibalnega aparata in omogoča raztegljivost mehkih struktur v takšni meri, da omogoča optimalno izvedbo. Pospešuje krvni obtok, znižuje mišično napetost, sprošča mišice in daje športniku občutek psihološke pripravljenosti.
Med športno dejavnostjo se navadno odpravljajo manjše težave, ki ovirajo športnikovo optimalno izvedbo. Pogosto so te masažne tehnike združene z ohlajevanjem.
Po kakršnikoli težji telesni obremenitvi športniki utrpijo mikropoškodbe. Športna masaža po športnem udejstvovanju pomaga pri zmanjšanju otekanja po pojavu mikropoškodb, sprosti utrujene in zategle mišice, pomaga vzdrževati raztegljivost mišic, pospešuje krvni pretok, s čimer pospešuje odplavljanje mlečne kisline in stranskih produktov presnove ter znižuje pojavnost krčev. Prav tako pospešuje športnikovo okrevanje in lajša mišično bolečino.
Vzdrževalna športna masaža, ki se opravi vsaj enkrat tedensko kot redni del vadbenega programa, pospeši krvni obtok in s tem oskrbo mišice s hranilnimi snovmi, vzdržuje sproščenost tkiv, zmanjša možnost nastanka brazgotinastega tkiva po raztezanju in vadbi za pridobivanje gibljivosti. Masaža je lahko ustrezna tehnika za pomoč pri določenih poškodbah, predvsem mehkih struktur.
Pri obravnavi poškodb je pred kakršnokoli masažo priporočljivo poiskati nasvet pri fizioterapevtu, zdravniku ali obeh. Določene poškodbe mehkih tkiv in sklepov, ki zahtevajo mirovanje in nadzor strokovnjakov, lahko namreč z masažo poslabšamo.
ŠPORTNO MASAŽO DELIMO:
- Masaža pri treningu.
- Masaža pri tekmovanju.
- Vmesna masaža.
- Masaža za počitek.
Masaža pri treningu se izvaja kot predhodna priprava za trening posebno takrat, ko je športnik – rekreativec v začetnem obdobju treninga ali v kondicijskem treningu, pri čemer potrebujejo mišice, vezivna tkiva in koža močnejše impulze za presnovo. Pri treningu masiramo bolj trdo in močno, pozneje pa v skladu s stanjem treniranosti.
Masaža pri tekmovanju je imenovana tudi pripravljalna masaža. Služi pripravi za tekmovanje, torej za vrhunske uspehe. V splošnem jo moramo izvajati zelo previdno, mehko, paziti moramo, da omehčamo in rahlo raztezamo mišice, pri čemer se moramo ves čas ozirati na ugoden psihični vpliv na tekmovalca, kar je zelo pomembno. Prav zaradi tega je potrebno še posebej pri tej masaži v največji meri upoštevati subjektivne posebnosti masiranega. Uporablja se tudi kot samo delna masaža.
Vmesna masaža: je vrsta masaže, ki ne predstavlja nikakršne posebne oblike ali skupine. Uporabljamo jo med specialno vadbo in pred začetki treninga ali tekmovanja in je zato zelo koristna ravno za » trde » športe, ker ne mehča samo trdih mišic, temveč odstranjuje že nabrane vmesne in končne presnovke. Tudi ta masaža mora biti mehka in previdna, zato se moramo izogibati trdih prijemov.
Masaža za počitek po velikih naporih po treningu ali tekmovanju dosežemo s to masažo hitro regeneracijo in odstranitev odpadnih produktov, hkrati pa sprostitev utrujenih mišic. Koristi tudi k hitrejši normalizaciji v prekrvavitvi mišic in zmanjšanju posledic prevelikega napora, z njo pa lahko preprečimo tudi kakšen » muskelfieber ». Tudi ta masaža zaradi prav posebne občutljivosti in bolečih utrujenih mišic ne sme biti pretrda. Najprimerneje jo je izvajati takoj po tekmovanju in treningu.
TEČAJ ŠPORTNE MASAŽE:
Je namenjen vsem, ki želijo nadgradit svoje znanje klasične masaže. Tečajnik bo svoje znanje o masažah nadgradil tako, da bo znal sprejeti vsakega športnika, mu ustrezno pomagati pri razbremenitvi in regeneraciji.Na tečaju se bomo prav tako seznanili s poškodbami, ki lahko nastajajo in kako le te preprečiti.Tečaj je primeren za tiste, ki že imate znanje, vendar bi ga želeli nadgraditi oziroma formalno potrditi.
Več informacij o tečaju športne masaže TUKAJ!