Športna masaža – kaj je?
Športna masaža je specializirana masaža namenjena rekreativnim in vrhunskim športnikom. Tehnike masaže se osredotočajo na posebne mišične skupine, aktivne v posameznem športu. Športna masaža služi pripravi in ohranjanju naše forme, izboljšanju psihofizičnega stanja ter preprečevanju in odpravi možnih poškodb. Cilj terapije je vzpostaviti normalno, neboleče gibanje in koordinacijo ter povrniti funkcionalno stanje pred poškodbo. Že samo ime pove, da je športna masaža namenjena odstranjevanju negativnih učinkov, ki jih povzroča športna dejavnost.
Kaj se dogaja pri športni aktivnosti?
Med treningom nastaja mlečna kislina in se nabira, kar pa je strup za mišice, saj jih hromi. Kadar se mlečna kislina nabere v prevelikih količinah, se mišica ne more več krčit. To pomeni, da je utrujena in to občutimo kot svojevrstno bolečino. Zato s športno masažo izboljšamo pretok krvi ter pospešimo obnovo mišic. Športna masaža se obravnava individualno glede na potrebe in športno panogo.
Cilj športne masaže
Pri vseh športnikih prinaša športna masaža pet glavnih koristi:
– Pomaga vzdrževati boljšo telesno pripravljenost
– Zmanjša možnost poškodb in izgubo sposobnosti gibanja, predvsem na področjih z visoko stopnjo tveganja
– Pomaga lahko pri zdravljenju mišičnih poškodb in ponovnem pridobivanju gibljivosti
– Izboljša lahko športnikovo izvedbo in vzdržljivost
– Podaljša lahko obdobje optimalnega zdravja in športne kariere
Namen športne masaže
Namen športne masaže je, da s primerno predhodno pripravo in obdelavo mišic izboljšamo telesno zmogljivost športnika ter s tem povečamo splošno dobro počutje.Športnika je treba dobro poznati, prav tako disciplino v kateri je udeležen, saj so za vsako športno dejavnost obremenjene določene mišične skupine in tetive. Zaradi tega je treba vedeti kdaj je športnik, rekreativec ali profesionalec najbolj obremenjen.
Učinki športne masaže
– Izboljša krvni in limfni obtok
– Okrepi delovanje imunskega sistema
– Izboljša tonus kože in mišic
– Izboljša respiratorne funkcije
– Poveča mišično zmogljivost
– Zmanjša bolečine, odpravi in prepreči krče
– Daje športniku občutek psihološke pripravljenosti
– Mišicam povrne gibljivost in elastičnost
– Regeneracija in prehrana tkiv sta boljša in hitrejša
– Pospeši izločanje škodljivih snovi
Večstopenjski modeli športne masaže
1.)Krepilna:
– Masaža pred športno dejavnostjo je usmerjena k preprečevanju poškodb, pomaga pri ogrevanju gibalnega aparata in omogoča raztegljivost mehkih struktur v takšni meri, da omogoča optimalno izvedbo. Pospešuje krvni obtok, s prošča mišice, nižuje mišično napetost in daje športniku občutek psihološke pripravljenosti.
– Masaža med športno dejavnostjo je usmerjena na odpravljanje manjših težav, ki ovirajo športnikovo optimalno izvedbo. Pogosto so te masažne tehnike združene z ohlajevanjem.
– Masaža po športni dejavnosti pomaga pri zmanjševanju otekanja po pojavu mikropoškodb, sprosti utrujene in zategle mišic, pomaga vzdrževati raztegljivost mišic, pospešuje krvni pretok, s čimer pospešuje odplavljanje mlečne kisline in stranskih produktov presnove ter znižuje pojavnost krčev.
2.)Vzdrževalana športna masaža se opravi vsaj enkrat tedensko kot redni del vadbenega programa, pospeši krvni obtok in s tem oskrbo mišic s hranilnimi snovmi, vzdržuje sproščenost tkiv, zmanjša možnost nastanka brazgotinastega tkiva po raztezanju in vadbi za pridobivanje gibljivosti.
3.)Terapevtska masaža je navadno dodatna oblika zdravljenja pri posameznih poškodbah in stanjih. Terapevtsko masažo lahko izvajajo fizioterapevti ali maserjo pod nadzorom zdravnika ali fizioterapevta.
Pri katerih poškodbah in stanjih ima športna masaža ugodne učinke?
– Odložena mišična bolečina
– Mišična okorelost
– Mišična napetost
– Nateg mišice
– Ponovitveni nategi mišicProžilne točke
– Vnetje kit
– Brazgotine mehkih tkiv
– Akutna in kronična oteklina
Športno masažo delimo na:
– Masaža pri treningu se izvaja kot predhodna priprava na trening posebno takrat, ko je športnik v začetnem obdobju treninga ali v kondicijskem treningu. Pri treningu masiramo bolj trdo in močno, pozneje pa v skladu s stanjem treniranosti.
– Masaža pri tekmovanju je imenovana tudi pripravjalna masaža. Služi pripravi za tekmovanje, torej vrhunske uspehe. V splošnem jo moramo izvajati zelo previdno, mehko, paziti moramo, da omehčamo in rahlo raztezamo mišice.
– Vmesna masaža je vrsta masaž, ki ne predstavlja nikakršne posebne oblike ali skupine. Uporabljamo jo med specialno vadbo in pred začetki treninga ali tekmovanja. Tudi ta masaža mora biti mehka in previdna, izogibamo se trdih prijemov.
– Masaža za počitek po velikih naporih po treningu ali tekmovanju dosežemo s to masažo hitro regeneracijo in odstranitev odpadnih produktov, hkrati pa sprostitev utrujenih mišic. Najprimerneje jo je izvajati takoj po treningu. Tudi ta masaža ravno zaradi bolečih mišic ne sme biti pretrda.
Masažne tehnike:
– Glajenje je lahko površinsko ali globoko. Z glajenjem se poveča prekrvavitev, pospešita se krvni in limfni obtok.
– Gnetenje je namenjeno predvsem dolgim “trebušastim” mišicam. Ima predvsem vpliv na krvni in limfni obtok, ne samo v koži in podkožju, ampak deluje tudi v globino vse do mišice.
– Vtiranje je podobno glajenju, vendar to deluje še bolj v globino in sicer na podkožno tkivo, vezi in mišice.
– Udarjanje je serija udarcev, ki je na začetku in na koncu počasnejša ter manj intenzivna. Udarjamo le dobro sproščene mišice.
– Tresenje je skupina maserskih prijemov, ki so namenjeni tako sprostitvi mišičja, kot tudi stimulaciji. V mišicah, ki jih tresemo se izboljša prekrvavitev.
– Gibi v sklepih se uporabljajo na koncu športne masaže, s tem izboljšamo prekrvavitev in gibljivost sklepov.
Vaje za stabilizacijo
Pri športnikih in rekreativcih je pomembno po vsaki vadbi raztegniti mišice in kite. Med športom so mišice obremenjene, se krčijo in raztezajo, zato je pomembno, da se mišice raztegnejo saj se posledično tvori mlečna kislina. Vadbe morajo biti učinkovite, ob izvedbi se mora čutiti rahla bolečina.
Indikacije za masažo:
– Kronična mišična ali sklepna bolečina
– Simptomi, ki kažejo na mišično napetost
– Kronično utrujene mišice
– Sindrom karpalnega kanala
– Napet vrat, glavobol…
– Kronične in akutne bolečine
– Nespečnost
– Imunske motnje
– Zmanjšan obseg gibanja
– Športne poškodbe
Kontraindikacije:
1.)Celostna kontraindikacija:
– Izčrpanost, velika obremenjenost telesa
– Po akutnih poškodbah gibalnega sistema (šele po 48h)
– Pri mišičnem vnetju
– Virusne, bakterijske bolezni, karcinom
– Takoj po obroku
2.)Delna kontraindikacija:
– V predelih pod kolenom, pod pazduho, dimljah in komolcu (jamica)
– Bradavic pri ženskah in moških
– Dojk pri ženskah
– Trebuha (menstrualne težave)
– Nog (glivice)
– Kožne poškodbe
– Osebe z vnetjem ožilja ali problemi ožilja
Preveri: TEČAJ ŠPORTNE MASAŽE