Zdrav stil novice
Razpisan nov termin za tečaj športne masaže
- 30/08/2018
- Posted by: P. K.
- Category: Tečaji masaže

Tečaj športne masaže je namenjen vsem, ki želijo nadgradit svoje znanje klasične masaže. Tečajnik bo svoje znanje o masažah nadgradil tako, da bo znal sprejeti vsakega športnika, mu ustrezno pomagati pri razbremenitvi in regeneraciji.Na tečaju se bomo prav tako seznanili s poškodbami, ki lahko nastajajo in kako le te preprečiti.
Športna masaža – delovanja
Fizično delovanje masaže zajema skoraj vsa tkiva, predvsem pa ima velik učinek na kožo, mišice, sklepe, kite in vezi. Glavni učinek masaže je boljša oskrbljenost z limfo in večja prekrvavitev. Pospešitev in povečanje krvnega obtoka (hiperemija) je refleksni odgovor na dražljaj zaradi stiskanja in popuščanja in posledično zaradi medsebojnega dotikanja notranjih sten krvnih žil pri masaži.
V predelu kože povzroča hiperemijo razširjanje krvnih žil zaradi trenja pri izvajanju masažnih tehnik. Maksimalna prekrvavitev nastane redno med 15. in 20. minuto od konca masaže, trajanje tega učinka pa je odvisno od toplote prostora in trajanja masaže (40 do 70 minut).
Trajanje optimalne masaže mora biti maserju dobro poznano. Pri prekratki masaži je učinek premajhen, predolga ali celo premočna masaža pa ima lahko negativne posledice na mišice. Najbolj optimalno je, če srednje močna masaža traja tri do štiri minute za posamezno mišico oziroma mišično skupino. Daljša masaža ne pomeni večje prekrvavitve in je tako v pogosto časovno omejenih okvirih v klubih tratenje časa in moči.
Učinek masaže na kožo je najbolj viden, ker je koža neposredno izpostavljena masirajoči roki. Očitna pordečitev kože izraža povečano prekrvavitev (do 8 kratno) in je navzven najbolj viden učinek masaže. Masažni prijemi, ki vplivajo na kožo so predvsem tolčenje, otiranje, gladenje.
Učinek masaže na mišice
Učinek masaže na mišice je najtrajnejši. Gre predvsem za izboljšanje prekrvavljenosti zaradi boljšega dovajanja kisika, grozdnega sladkorja in hitrejšega odvajanja presnovkov (mlečna kislina). Pogosto mišično mrzlico (»muskelfiber«) po večjih naporih lahko skoraj v celoti odpravimo s primerno masažo, prijemi kot so sekanje, tolčenje in močno gnetenje so zaradi bolečin, ki jih lahko povzročajo, neprimerni.
Masaža tudi omehča in raztegne posamezna mišična vlakna in odpravlja mišične zatrdline (vozle), ki nastanejo predvsem zaradi motnje v lokalni presnovi in zaradi predolgotrajnega mišičnega napona. Z masažo postanejo mišice bolj sproščene in raztegljive, kar je potrebno za vrhunski uspeh.
Najprimernejši za masažo mišic so prijemi gnetenje, izžemanje, pritiskanje, otirajoče gnetenje, tolčenje, sekanje in svaljkanje.
Učinek masaže na sklepe, vezi in kite je pri športu zelo važen, saj se ti predeli oskrbujejo skoraj izključno preko limfe, ki pa nima tako dobre cirkulacije kot kri. Zaradi tega so kite, vezi in sklepne ovojnice večkrat slabo oskrbovane. Nezadostna presnova v sklepnih vezeh povzroči motnje v izločanju sklepne (sinovialne) tekočine, posledica pa je okvara in obraba hrustanca na sklepnih ploskvah in posledična kalcinacija ter zatrditev sklepa.
Primerni prijemi za področja sklepov in okrog njih so predvsem gladenje in otiranje ter nežno raztezanje.
Pozitivni psihični učinek masaže je posledica dobrega telesnega počutja, ki ga povzroči masaža. Pomirja nervozne športnike in že kot tak je psihični učinek koristen. Poleg tega masaža pospešuje izločanje hormonov sreče in ugodja, kar že samo po sebi odpravlja stres in nervozo (pred tekmovanji).
Hotel Arena
Pot k mlinu 57, 2000 Maribor

17. november 2018
18. november 2018

Mhotel
Derčeva 4, 1000 Ljubljana

10. november 2018
11. november 2018

Pohiti s prijavo in si zagotovi svoje mesto na tečaju: Prijavi se tukaj!
Več o ponudbi tudi ostalih tečajev pa si poglej na: https://www.mojstil.si/