Peronalni tendonitis, tekaške poškodbe
- 24/05/2021
- Posted by: P. K.
- Category: lajšanje bolečine nasveti

Vsi tekači in nasplošno športniki vedo, da v športu obstaja vedno določen dejavnik tveganja, peronalni tendonitis pa je eden od teh tveganj. Peronealni tendonitis se kaže kot oster ali boleč občutek po dolžini kit ali na zunanji strani stopala.
O peronalnem tendonitis govorimo, kadar pride do vnetja kitnih ovojnic ali kit mišic (peroneus longus, peroneus brevis), ki potekajo za zunanjim delom maleolom gležnja. Kita peroneusa longusa poteka za zunanjim maleolom; gre pod stopalo in se narašča na zunanji rob prve stopalnice in zunanji rob prve nartnice. Peroneus breveis poteka prav tako za zunanjim maleolom in se narašča na zunanji rob pete stopalnice. Mišici izvajata gib gležnja gor in navzven. Pri preobremenitvi mišice ali kite pride do vnetja, bolečine in otekline.
Peronalni tendonitis se pojavi kot bolečina in oteklina na zunanjem delu gležnja ali petnice. Bolečina je večja med aktivnostjo in se zmanjša kadar počivamo. Zunanji pritiski na kitni ovojnici peroneusov lahko še dodatno povečajo bolečino. Prav tako se pojavi bolečina, če obračamo gleženj navznoter ali če želimo potisnati gleženj proti uporu iz notranjega giba navzven. Tekači s tem obolelim stanjem imajo pogosto tudi zakrčene mišice goleni.
Kateri so najpogostejši simptomi peronealnega tendinitisa?
- bolečine v zadnjem delu gležnja
- bolečina, ki se poslabša z gibanjem in aktivnostjo in se zmanjša v mirovanju
- otekanje zadnjega dela gležnja
- toplota ob stiku v predelu tetive
- nestabilnost in bolečina med hojo in / ali aktivnostmi
Vzroki
Peronalni tendonitis se načeloma tipično pojavlja pri tekačih, ki tečejo po neravnih površinah (po koreninah, skalah, kamnih in drugih težavnih površinah) in pri športnikih, kjer aktivnost s katero se ukvarjajo, zahteva hitro spremembo smeri gibanja. To so recimo ples, košarka, nogomet, odbojka.
Kaj so peronealne / fibularisne mišice?
Peronealne mišice so skupina mišic, ki jih najdemo na zunanjem delu noge. Dve mišici, ki sestavljata peronealne mišice, se imenujeta peroneus longus in peroneus brevis. Te mišice potujejo od zunanje strani spodnjega dela noge in tečejo tik pod gležnjem, preden se pritrdijo v kosti stopal. Peronealne mišice se nanašajo na isto skupino mišic, ki jih imenujemo tudi mišice fibularis longus in brevis.
Koliko časa bo trajalo, da peronealni tendonitis pozdravi?
Če ukrepate in dobite diagnozo takoj ko nastane bolečina, so vaše možnosti za hitrejše okrevanje veliko večje. Običajno, če ob pojavu simptomov obiščete svojega zdravnika ali drugega zdravstvenega delavca in se prične z zdravljenjem, ki lahko traja od 2 do 4 tedne, da si opomore od te poškodbe. Bolečina včasih ne popusti in je prisotna dlje kot tri mesece in preide v kronično bolečino, imenujemo pa jo peronealna tendinoza (tendonitis se spremeni v tendozo, ko postane dolgotrajna težava). V hujših primerih je potrebna operacija. Po operaciji lahko uporabite kakšen pripomoček za masažo da si olajšate okrevanje, kot je recimo polvalj za masažno mizo podloga po operaciji. Zato je vedno pomembno, da takoj poskrbite za svoje zdravje, v kolikor se pojavijo bolečine; le tako se boste izognili težjemu poteku bolezni.
Drugi način je zdravljenje simptomov je fizioterapija, manualna terapija in seveda masažo. Tako lahko povečamo prekrvavitev prizadetih delov mišic in jim tako povrnemo gibljivost. Masaža je učinkovit način za lajšanje in odpravljanje predvsem tistih bolečin, ki izvirajo iz zakrčenih in preobremenjenih mišic.
Če se želiš naučiti posebnih masažnih tehnik za lajšanje bolečine z masažo pa se vpiši na tečaj športne masaže TUKAJ. Več o zdravem stilu življenja lahko preverite v naši rubriki “ZdravStil Novice“.