Kožne bolezni in masaža sta res res tesno povezani. Koža je telesni organ, ki obsega približno 300 milijonov celic, ki zasedajo približno 21 kvadratnih metrov prostora. V vsakem kvadratnem centimetru je 20 čevljev krvnih žil, 100 oljnih žlez, 650 znojnih žlez in več kot 1000 živčnih končičev, od katerih lahko vsak zazna dotik, temperaturo, bolečino in pritisk.
Vendar niso le njene fizikalne lastnosti tiste, zaradi katerih je koža izjemna. Prav tako impresivne so njegove funkcionalne lastnosti. Koža se na primer sama zdravi zaradi poškodb; ščiti spodnje mišice in kosti; zadržuje mikrobe, umazanijo in vlago; in pomaga telesu uravnavati temperaturo. Zaradi teh in številnih drugih razlogov je koža pomemben barometer za človekovo zdravje in dobro počutje – da ne omenjamo osrednjega dela masažne terapije.
Kožne bolezni in masaža
Kožne bolezni in masaža, so res povezani a točka na poti do mišic in tkiva, željnih dotika. Ko je koža zdrava in srečna, je to enostavno. Razumevanje razlike med zdravo kožo in tem, kdaj ima stranka morda težave s kožo, ki zahtevajo bolj občutljivo masažo, ali nadaljnjo oceno, da bi ugotovili kontraindikacije, je ključni del zagotavljanja varne in učinkovite masaže.
Po mnenju dermatologov in masažnih terapevtov, ki poznajo pogoste kožne bolezni, morajo biti pri akutnih in kroničnih kožnih obolenjih terapevti previdni. Masažni terapevti morajo poznati znake in na kaj je potrebno biti pozoren pri stanju kože. Barva, bledica, tekstura, temperatura in elastičnost. Koža nam pogosto pove in odraža zdravje stranke.
Težave s kožo
Težave s kožo so lahko različne in se razlikujejo od zelo blagih do precej hudih. Če ima stranka znano nalezljivo stanje kože, je masažna terapija kontraindicirana zaradi možnega nadaljnjega širjenja okužbe in tveganja za zdravje terapevta. Širjenje kožnega stanja je lahko tako blago kot akne ali tako hudo kot glivična okužba ali virusno, kot je herpes. Ker se stanje kože razlikuje in je vsaka stranka drugačna, je treba vsako situacijo skrbno pretehtati. Če je znano, da se bolezen širi ali je nalezljiva, masaža ni primerna. Če pa gre za znano varno stanje in ni škodljivo za terapevta ali stranko, je priporočljiva masaža, ki jo je mogoče izvajati okoli prizadetih območij.
Kako masaža krepi zdravje kože
1. Izboljšana cirkulacija
Masažna terapija izboljša pretok krvi in limfe po telesu, zaradi česar je učinkovita preventiva za kožne težave. Ko se prekrvavitev zamaši, sposobnost telesa za odstranjevanje odpadkov oslabi in njegov proces celjenja se upočasni. Zaradi tega slaba cirkulacija poveča tveganje za okužbo in/ali vnetje kože.
Izboljšana cirkulacija, ki jo boste prejeli z masažo obraza, bo spodbudila rast celic in toksinov, ki povzročajo akne. Pomladite svojo kožo med zdravljenjem bolečine v čeljusti in pritiska v sinusih.
2. Miren spanec
Masaža poskrbi tudi za miren spanec. Globok spanec spodbuja proizvodnjo kolagena, beljakovine za krepitev kože, ki ohranja povrhnjico gladko in elastično.
Utrujenost, ki je eden najpogostejših vzrokov za hormonsko neravnovesje, je povezana z vnetnimi kožnimi obolenji, kot so akne.
3. Zmanjšan stres in izboljšano razpoloženje
Hormoni, povezani z depresijo in anksioznostjo, so povezani s težavami s kožo. Stresni hormon kortizol prispeva k slabemu spancu, slab spanec vodi do blede polti.
4. Hidracija
Dokler vaš terapevt uporablja hipoalergeno mazilo, masažni losjoni in olja vlažijo in negujejo suho kožo.
Več o kožnih boleznih in masaži pa lahko izveste na naših predavanjih ANTOMIJE in FIZIOLOGIJE, kjer vam izkušeni predavatelji predavajo o kontraindikacijah pri masaži iz svoje klinične prakse.