Kineziotaping
- 04/11/2019
- Posted by: P. K.
- Category: kineziotaping lajšanje bolečine Tečaji masaže

Kineziotaping je tehnika lepljenja samolepilnih trakov, ki izhaja iz Japonske. Elastične bombažne trakove namestimo neposredno na kožo. Med pomembne učinke sodi zmanjšanje bolečine in posledično boljše gibanje. Trak lahko namestimo na kateri koli del telesa.
Kako deluje kineziotaping? Pri kakršni koli poškodbi pride do stiskanja med kožo in vneto mišico. Mišica nabrekne in tišči navzven, koža in fascije pa v obratni smeri. To povzroči, da se mišice stisnejo, tako mezgovnice z limfo, krvne žile in tudi receptorji za bolečino v živčevju. Posledično je limfna drenaža slabša, kroženje krvi zmanjšano, živčevje pa zaznava bolečino. Kinezio trak, ki ga nalepimo na površino, poskrbi, da se koža in fascije pridvignejo, s čemer pride do dekompresije oziroma zmanjšanja pritiska.
Žile in mezgovnice se razširijo, zato se kroženje krvi in odtok limfe izboljšata. Receptorji za bolečino niso več stisnjeni, zato ni bolečine.
Kinesiotaping vpliva na kožo, mišice, sklepe in venski ter limfni sistem. Cilji so lepljenja traku so:
– lajšanje bolečine;
– podpora mišice (med premikanjem);
– manjšanje in odstranjevanje venskega in limfnega zastajanja;
– izboljšanje usklajenosti sklepov.
Kinesiotaping se uporablja tudi pri degeneraciji sklepov (predvsem pri boleči proti večeru, ko se mišice začno sproščati, tape naredi boljše pozicioniranje), pri mišični napetosti (uproraba je smiselna za sprostitev ali krepitev mišic, v kombinaciji z vajami), pri glavobolu, menstrualnih težavah, oteklinah, prehladnih obolenjih.

Značilnosti traku kineziotaping
Trak je narejen iz nekaj milimetrskega bombažnega sloja z akrilnim lepilom (latexfree – brez vsebnosti lateksa), ki je na trak nanesen v valovih. Elastičnost traku (do približno 40 % v dolžino) je višja od elastičnosti kože. Je vodoodporen in ne pušča sledov. Z mikro-premiki stimulira kožne receptorje in podkožne plasti, ter tako pošilja dražljajevcentralniživčnisistem in vzpodbudirefleksni mišični odziv. Ekscentrična senzorična stimulacijo pospeši krvni in limfni obtokin pospeši absorpcijo edemov.
Pred nanosom preverimo sklepno gibanje in namestimo trak na mišico, da omogočimo lokalno mikrogibanje. Pri tem nastane zaradi gubic med premikanjem dekompresija. Glede na terapevtski učinek trak lahko nalepimo z različnimi stopnjami napetosti kineziotaping.
Za dober oprijem je treba pri tehnikah kineziotaping pred nanosom traku predel obriti (po možnosti dan prej ali vsaj nekaj ur prej) in po potrebi razmastiti. Trak ostane nameščen od nekaj ur do nekaj dni, odvisno od namena. V primeru draženja trak nemudoma odstranimo. Trak najlažje odstranimo pod prho, ko je trak moker. Odstranimo ga v smeri rasti dlak z nežnim potegom.
Kdaj je kineziotaping lahko škodljiv za vaše zdravje
Absolutne kontraindikacije za kineziotaping:
– Neznano obolenje
– Odprte rane
– Tanka, občutljiva, opečena koža
– Kožna obolenja, hipersenzibilnost
– Edem in obolenja srca
– Nosečnost
Previdnostni ukrepi pri kineziotapingu
V kolikor imate kakšno od sledečih obolenj, priporočamo previdno uporabo tehnike kineziotaping:
– Obolenja v povezavi z visoko temperaturo
– Globoka venska tromboza
– Varice
– Tumorji
Nameščanje traku s tehniko kineziotaping
Trak namestimo na bazo, to je mesto, kjer je trak najprej v stiku s kožo, brez raztega. Baza je lahko na začetku in/ali koncu traku ali na sredini traku. V primeru otekline ne raztegujemo ali raztegnemo trak zelo malo, prav tako uporabimo zelo malo raztega za občutljivo, tanko kožo. Kadar želimo zagotoviti čvrstost tkiva, uporabimo zmeren razteg, močen razteg pa le redko, za sklepe in kosti. Maksimalni razteg s trakom kineziotaping uporabimo izjemoma za sklepe in kosti.
Začetni položaj je pri tehnikah kineziotaping ključnega pomena, saj lahko, bodisi zmanjšuje bolečino ali pa omogoča večji obseg giba, namesti prenapeto mišico v neboleč položaj, skrajša pre raztegnjeno mišico, namesti akutno poškodovano mišico v neboleč položaj, vpliva na vnet živec.
Kineziotaping je primeren za vsakogar, saj so trakovi izdelani iz bombaža ali sintetike z dodatkom elastana (lycre), ne vsebujejo lateksa, v njih ni zdravilnih učinkovin, lepilo na traku pa je hipoalergeno in zato primerno za uporabo na koži. Kinezio trakove se reže v različne oblike: ravno, v obliki črke X, črke Y ali pahljačasto – odvisno od tega, kje se namestijo. Prav zato, ker je za kineziotaping nujno dobro poznavanje kineziologije, torej anatomije in gibanja, se lahko z njim ukvarjajo zgolj terapevti, ki so opravili šolanje in pridobili poseben certifikat.
Preveri našo ponudbo in se vpiši na tečaj za kineziotaping mojStil:
https://www.mojstil.si/tecaj-masaze/kineziotapinga/