Kako se ubraniti prehlada
- 28/01/2020
- Posted by: P. K.
- Category: lajšanje bolečine nasveti zdravje

Prehlad in gripa sta virusni obolenji, le da za prehladom zbolimo približno desetkrat bolj pogosto kot za gripo. Ljudje, ki se jih prehlad pogosto loteva, imajo tudi veliko več možnosti, da se jih loti še gripa. Obojega pa se je najlažje ubraniti tako, da okrepimo svoj imunski sistem.
Prehlad je najpogostejša nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo virusi. V povprečni življenjski dobi človek preboli vsaj 200 prehladov, vsak pa traja približno dva do šest dni. Od okužbe do izbruha bolezni običajno minejo do štirje dnevi. Simptomi se pogosto začnejo na omejenem območju, npr. v žrelu, in hitro napredujejo. V naslednjih 48 urah se običajno razvije večina simptomov. Kašelj se pojavi najkasneje in le v tretjini primerov. Simptomi prehlada so posledica vnetja in otekanja sluznice zgornjih dihalnih poti.
Privoščite si dovolj spanja
Med spanjem se vzdržuje hormonsko ravnovesje, to pa ima pomembno vlogo pri delovanju našega imunskega sistema, ki nas ubrani tako pred virusnimi kot bakterijskimi obolenji. V posteljo se odpravite pred polnočjo.
Poskrbite za fizično aktivnost
Načrtno poskrbimo za zadostno fizično aktivnost, še posebej v zimskih mesecih, ko veliko več časa preživimo v zaprtih prostorih. Zelo pomembno je, da se odpravimo na svež zrak, gibanje na hladnem svežem zraku namreč krepi naš imunski sistem in nas torej ščiti pred različnimi obolenji.
Ključna je tudi ustrezna prehrana
Uživajte sveže sadje, če je le mogoče, takšno, ki je brez škodljivih aditivov in konzervansov:
– mango: vsebuje vitamine A, B, C in E, ki preprečuje okužbe in prehladna obolenja, pomirja ter daje energijo v stresnih situacijah;
– grenivka: vsebuje vitamin C in zato preprečuje bakterijska in virusna obolenja ter krepi imunski sistem;
– šipek: vsebuje veliko vitamina C, najpogosteje pa iz šipka skuhamo čaj.
Pred obolenji pa vas ščiti tudi zelenjava, ki vsebuje veliko karotina, kot je korenje, paradižnik, solata, špinača, blitva, brokoli, zelje, ohrovt, motovilec. Blagodejno je tudi uživanje surovega česna in hrena ter čaj, ki si ga pripravite iz svežega ingverja.
Vitamin C – zmagovalec v boju proti gripi in prehladu
Prehlad je posebno nadležen v suhem okolju, zato je prehlad toliko bolj pogost pozimi. Suh zrak izsuši sluznico in povzroči zamašenost nosa in neprijeten občutek prasketanja v grlu. Vlažilec zraka lahko v stanovanje prinese nekaj vlage, vendar je s tem treba paziti, saj preveč vlage lahko na stenah naredi plesen in se množijo bakterije.
Opozarjamo vas tudi, da protibolečinska zdravila, ki se dobijo brez recepta lajšajo simptome, vendar pa ne nudijo zaščite pred prehladom in ne skrajšajo bolezni. Pri tovrstnih zdravilih so ob uporabi, daljši od nekaj dni, pogosti tudi stranski učinki. Uporaba je priporočljiva le nekaj dni, nikakor pa naj jih ne jemljejo otroci. Protibolečinska zdravila, lahko v večjih količinah povzročijo razne težave na prebavilih.
Poleg toplega čaja in počitka in veliko veliko pa vam svetujemo, da se nekaj časa izogibate družbi, saj se prehlad širi kapljično. V kolikor si v tem obdobju zaželite masaže, svetujemo masažo na domu.
Za druženje in razvajanje zunaj boste imeli čas po bolezni. Za boljše okrevanje po bolezni pa seveda svetujemo refleksoterapijo ali aromaterapijo, vendar morete biti že zdravi, da ne širite bolezni. Kljub temu da je prehlad precej običajno obolenje pa vam sveujemo da pozite. Običajno simtomi prehlada izzvenijo po dveh do štirih dneh, lahko pa pride to zapletov. Glavni zaplet prehlada je dodatna okužba z bakterijami, ki lahko vodi v pljučnico.
V kolikor si po prehladu želite masaže, oiroma želite razveselit vaše najdražje z masažo pa vam svetujemo obisk kakšnega našega tečaja. Več informacij dobite TUKAJ.