Hidroterapija, uporaba vode pri rehabilitaciji in preprečevanju bolezni
- 05/08/2020
- Posted by: P. K.
- Category: nasveti Tečaji masaže zdravje

Hidroterapija, ali vodna terapija, je uporaba vode (hladne in vroče, pare ali ledu) za lajšanje nelagodja in spodbujanje dobrega fizičnega počutja. Hidroterapijo se torej izvaja v raznih zdraviliščih, savnah, turških kopelih ali pa doma; uporabljamo tako zunaj kot znotraj telesa.
Hidroterapija je torej tehnika, ki uporablja pri zdravljenju vodo kot terapevtsko sredstvo, tako v tekoči obliki, trdni ali plinasti. Voda se uporablja tudi za povečanje odpornosti. Izboljšuje krvni obtok, s hidroterapijo si lahko pomagamo tudi pri visokih vročinah, bronhitisu, glavobolih, sinusitisu, prehladu, nespečnosti in drugo.
Zgodovina
Uporaba vode kot terapevtsko sredstvo je dokumentirana že v antiki. Že v Egiptu in Babiloniji opisujejo različne oblike hidroterapije. Stari Grki in Rimljani pa so kopeli pripisovali velik pomen, le ta je bila terapevtsko sredstvo in veljajo je da kopel preprečuje bolezni.
Začetnik hidroterapije je Vincent Priessnitz, ki je živel med letoma 1799 in 1852, ki je kot deček gledal kako so se nagonsko ranjene živali napotile proti toku ali reki, saj je tekoča hladna voda hitreje zacelila njihove rane. Priessnitz, vzgojen na kmetiji, je že od malih nog izvajal poskuse z vodo. Pri 17 letih pa ga je povozila kočija in njegove rane je zdravnik ocenil kot neozdravljive. Priessnitz, je izkoristil svoje znanje in zgodnje raziskave o vodi, prav s hidroterapijo si je opomogel od hudih zlomov reber. Od takrat so začeli ljudje prihajati iz vseh koncev dežele na hidroterapijo, kasneje ga je avstrijski cesar tudi odlikoval.
Oče moderne hidroterapije pa je Sebastian Kneipp (1821-1897), ki je razvil približno sto dvajset različnih vrst uporabe vode za zdravljenje bolezni. Njegovi postopki hidroterapije se še danes uporabljajo.
Prednosti in uporaba hidroterapije
Hidroterapija koristi celemu organizmu, in sicer:
– izboljša cirkulacijo;
– razstruplja in čisti kri;
– spodbuja prebavne funkcije in izločanje odpadkov iz telesa;
– uravnava živčni sistem;
– spodbuja in izboljšuje imunski sistem.
Še posebej koristna je za posameznike, ki imajo težave s prebavo, ki trpijo zaradi bolezni dihal ali raznih okužb, vključno s prehladom in gripo.
Hidroterapija je najbolj porabna pri bolnikih v rehabilitaciji, ki so utrpeli različne poškodbe sklepov ali po operativnem posegu na sklepih. Vadba v vodi je lažja zaradi manjše težnosti, upor vode pa pri vadbi pomaga pri pridobivanju mišične mase.
Sedeče kopeli se uporabljajo za zmanjšanje bolečine in nelagodja, lajšajo težave s hemoroidi, menstrualne bolečine, različne težave s cistami in polipi. Kopeli, kjer je topla voda, služijo krepitvi imunskega sistema in izboljšanju prebave. Topel tok vode, ki je usmerjen v točno določen del telesa pa pomaga pri blažitvi glavobola. Tudi savna, ki je pri nas veljala še donedavnega za eksotiko, je del hidroterapije. Savna razstruplja telo, pomaga pri odpravljanju stresa, kroničnih bolečinah in motnjah dihalnega sistema. V savni je sicer težava visoka vročina, kdor slabo prenaša vročino se more savni izogibati, ravno tako pa ni priporočljiva za bolnike s srčno žilnimi bolezni. Tudi vroče kopeli niso primerne za bolnike s srčno-žilnimi obolenji.
Hidroterapija je dokaj varna oblika terapije, vendar je pri le tej vedno potrebno upoštevati navodila. Mnenja znanstvenikov so si različna pri priznavanju same metode. Prevladuje mnenje, da je hidroterapija priporočljiva kot dodatna vrsta terapije in ne kot samostojen način zdravljenja. Dolgotrajni pozitivni učinki niso bili dokazani znanstveno dokazani. Po kopeli ali savni pa vedno prav pride super masaža. V kolikor vas zanimajo naši tečaji klasične masaže se lahko vpišete TUKAJ.