Nekaj osnovnih dejstev o fascijah

KAJ JE FASCIALNI SISTEM IN KAKO DELUJE:
Fascialni sistem predstavlja povezano in neprekinjeno povezavo med notranjim delom lobanje, in spodnjim delom stopala. Fascija zaobjema vsa mehka tkiva in notranje organe. Zaradi svojih lastnosti se relativno lahko odziva na dražljaje, oblikuje in preoblikuje, včasih tudi v napačno smer. Ker fascija predstavlja neprekinjeno povezavo, se večkrat zgodi, da se težava pojavi stran od samega pojava bolečin.
SESTAVA:
Fascija je sestavljena iz vode in gosto razporejenih kolagenskih vlaken, ki je naš najbogatejši čutni organ, saj poseduje sposobnost, da se krči neodvisno od mišic, ki jih obkroža.
*Pomanjkanje aktivnosti bo zacementiralo elastična vlakna na mesto, stres bo pa povzročil, da se vlakna odebelijo z namenom, da zaščitijo spodaj ležeče mišice.
POŠKODOVANA FASCIJA
Znotraj poškodovanih vlaken se ustvarijo vozli, ki se jih je zelo težko znebiti. Ob prekomerni in nepravilni aktivnosti, dolgotrajnem psihičnem stresu, dehidraciji, vnetjih, zvinih, zlomih, pomanjkanju vitaminov in mineralov, lahko pride do okvare drsenja endofascialnih kolagenskih plasti. To privede do zmanjšanja viskoznosti hialuronske kisline (ta omogoča drsenje plasti v globoki fasciji), posledično se zmanjša aktivacija mišičnega vretena, kar vodi v zmanjšanje vključevanja mišičnih enot med gibanjem in privede do konstantne bolečine v sklepih in mišicah.

CELULIT:
Celulit lahko nastane tudi zaradi poškodovanega vezivnega tkiva-fascije.
Na splošno poznamo 3 tipe celulita:
– Celulit zaradi povečanja maščobnih celic
– Celulit zaradi zadrževanja odpadlih snovi v medceličnini in
– Celulit zaradi poškodovanega vezivnega tkiva oz. fascije.
Fascija se ( iz različnih razlogov) skrči, in tako “potegne” kožo proti kosti. Tako nastanejo vidne luknjice na koži- videz pomarančne kože oz. celulit.

POMOČ FASCIJI:
Fascija pozitivno reagira na toploto in gibanje. Za optimalno zdravje vezivnega tkiva oz. fascije je priporočljivo: savnanje, pregrevanje na soncu, namakanje v topli vodi, masaža celotnega telesa, maderoterapija in gibanje, ki zajema stimulacijo celotnih fascialnih linij. Pomembno je tudi da poskrbite za zadostno hidracijo, regeneracijo in počitek. Več o prožilnih točkah, ki nastanejo v fasciji v članku “Ali lahko masaža globokih tkiv pomaga pri sprostitvi trigger points?” in v “ZdravStil novicah“.