Anatomija in Fiziologija, krojaška mišica
- 02/09/2021
- Posted by: P. K.
- Category: Maser Tečaji masaže

Med mišicami stegna je t.i. Krojaška mišica, ali v latinščini musculus sartorius je najdaljša mišica v telesu. Ime mišice izhaja iz latinske besede sarciro, oziroma »krojiti«.
Mišični sistem
Primarna naloga mišic v našem telesu je krčenje.
Poleg tega omogočajo pokončno držo, proizvajajo telesno toploto in omogočajo gibanje snovi v telesu.
Delimo jih v tri skupine: skeletne mišice, gladke mišice in srčno mišico. Skeletne oziroma prečnoprogaste mišice so tiste, ki s krčenjem premikajo skelet in omogočajo gibanje, te mišice tvorijo približno 40 odstotkov telesne teže.
Skeletne mišice so s kitami pritrjene na kosti in praviloma potekajo preko sklepa. Praviloma delujejo v parih, pri čemer mišico, ki izvaja določen gib imenujemo agonist, mišico, ki dela nasprotni gib imenujemo antagonist, mišica, ki izvaja skladen gib pa se imenuje sinergist. Mišice spodnjih okončin so razdeljene v tri dele – mišice medeničnega obroča, mišice stegna in mišice goleni.
Krojaška mišica izvira s sprednjega zgornjega trna črevnice (v latinščini spina iliaca anterior superior) in poteka prek kolčnega sklepa spredaj, prek kolenskega sklepa pa malo za njegovo frontalno osjo. Kitasto se pripne na medialni kondil golenice in na tem mestu s sloko in polkitasto mišico oblikuje gosjo nožico (pes anserinus). Med tetivami mišic se nahaja burza krojaške mišice (bursa subtendinea musculi sartorii). Predstavlja tudi lateralni rob femoralnega trikotnika (trigonum femorale), v katerem potekajo femoralna arterija in vena ter femoralni živec.
Zaradi značilnega poteka je fleksor kolčnega in kolenskega sklepa ter rotator kolčnega sklepa navzven in kolenskega sklepa navznoter.
Oživčuje jo femoralni živec.
Anatomske različice
Tetiva mišice se lahko narašča na stegensko fascijo (fascia lata) ali ovojnico kolenskega sklepa. Mišica je lahko razdeljena tudi na dva dela, pri čemer se en del narašča na stegensko fascijo, stegnenico, pogačični ligament ali tetivo polkitaste mišice. V zelo redkih primerih je lahko mišica odsotna.
Poškodbe mišice
Zaradi preobremenjenosti pogosto pride do vnetja burze krojaške mišice, predvsem pri atletih, kar se odraža kot bolečina, oteklina in/ali občutljivost na medialni strani kolena. Dolgotrajno in neprestano obremenjevanje prednjih stegenskih mišic lahko z nepravilnim pristopom njihovega raztegovanja pripelje do poškodb. Pri nategu mišice obisk zdravnika ni nujen, zdravnik pa navadno predpiše protibolečinsko terapijo v obliki zdravil, lahko pa opravi tudi rentgenski pregled ali ultrazvok poškodovanega predela. Tako se izključi zlom kosti, poškodovani pa si lahko pomaga sam s t.i. terapijo RICES. RICES je kratica angleškega izvora, pomeni pa Rest (počitek), Ice (led oz. hlajenje), Compression (kompresija oz. stisk), Elevation (dvig) in Support (podpora). Pravilna oskrba doma je učinkovita in vodi v popolno okrevanje. Večina nategov se popolnoma pozdravi v roku šestih tednov, bolečina povsem izgine, povrne pa se tudi prvotna mišična moč.
V kolikor želite izvedeti več o anatomiji se lahko vpišete na naš tečaj anatomije >>> TUKAJ.
Preverite tudi našo ponudbo, več informacij na tel 030 372 255 in/ali na info@mojstil.si.