Ali lahko masaža globokih tkiv pomaga pri sprostitvi trigger points?
- 06/11/2022
- Posted by: P. K.
- Category: Tečaji masaže zdravje

Trigger points, oziroma miofascialne prožilne točke, so otipljivi vozliči v napetih trakovih fascije skeletnih mišic. Prožilne točke (t.i. trigger points) se razvijejo v miofasciji, in so otipljivi vozliči v napeti mišici v velikosti 2-10 mm, in se lahko prikažejo na različnih mestih v kateri koli skeletni mišici telesa. Mišična vlakna se zaskočijo v skrčenem ali raztegnjenem položaju in povzročajo lokalno ali pa preneseno bolečino. Leta 1942 jih je prva opisala in poimenova dr. Travel, kot hipersenzibilne točke na mišici. Čutimo jih kot občutljive grudice oz. bunkice na mišičnem tkivu in ob pritisku nanje povzročajo lokalno ali preneseno bolečino, torej bolečino, ki ni na mestu dotika.
Prožilne točke nastanejo iz najrazličnejših razlogov, kot so npr. stres in preobremenitev, povzročajo pa bolečino, zmanjšan obseg gibljivosti, utrujenost, itd. Z masažo globokih tkiv lahko te točke sprostimo in v zelo kratkem času odpravimo bolečino ter tako povrnemo nemoteno funkcijo gibalnemu sistemu.
Pritisk na prožilne točke se uporablja pogoste tudi pri športni masaži.
Vzroki za nastanek prožilne točke (trigger points):
- Staranje,
- Poškodba zaradi padca, stresa ali porodne travme.
- Pomanjkanje gibanja – običajno pri osebah v starostni skupini med 27 in 55 leti, ki so podaljšano v času v sedečem položaju, (po zadnjih statistikah je 45 % moških in 55 % žensk)
- Slaba drža – prekrižani zgornji in spodnji del udov, napačna drža, drža telefona, sedenje s prekrižanimi nogami,
- Prekomerna obremenitev mišic in ustrezne mikrotravme (vzrok je lahko dvigovanje uteži),
- Kronično stresno stanje, ki se pojavlja v obliki anksioznosti, depresije, psiholoških stresnih travm,
- Pomanjkanje vitaminov (vitamin C, vitamin D, vitamin B, folna kislina, železo),
- motnje spanja,
- Težave s sklepi in hipermobilnost.
Simptomi in klinične stanje
Pacient običajno prosi za pomoč zaradi kroničnega bolečinskega stanja (kot so npr. glavoboli, bolečine v udih, jutranja okorelost, bolečine v vratu in drugo); bolečina je zelo pogosto fizično oddaljena od aktivne razbolene prožilne točke (trigger točke).
Med simptome pogosto štejemo:
- Mišična šibkost ali neravnovesje, spremenjena motorična rekrutacija v prizadeti mišici ali v funkcionalno povezanih mišicah,
- Spremembe v obsegu gibanja,
- Boleče gibanje, ki včasih lahko poslabša simptome.
- Glavoboli, migrene, težave s sklepi pa se pojavijo kot spremljajoči simptomi.
Ali lahko masaža masaža globokih tkiv (deep tissue massage) pomaga pri sprostitvi t.i. prožilnih točk?
Masaža, ki bi bila označena kot “masaža trigger point” ni poznana, maserji in fizioterapevti pa uporabijo številne različne tehnike manualne terapije za sprostitev prožilnih točk, vključno z miofascialnim sproščanjem in masažo globokih tkiv. Masaža globokih tkiv deluje tako, da z nekaterimi manualnimi tehnikami sprosti “trigger point” z izpiranjem odpadnega materiala in s potiskanjem sveže krvi v specifične točke. Masaža globokih tkiv je preprosto ciljana in čvrsta uporaba različnih masažnih tehnik. Zato se zmanjša kronična mišična bolečina, bolečine in pomoč pri popravljanju posturalnih neravnovesij.
V kolikor želite izvedeti več o “trigger point” in masaži globokih tkiv (deep tissue massage) vas vabimo na tečaj masaže globokih tkiv. Ta je namenjen vsem, ki se pri svojem delu ali v zasebnem življenju srečujejo s težavami v gibalnem sistemu. Predelali bomo nekaj teoretičnih vsebih kot anatomijo mišic, mišične fascije, biomehaniko, prožilne točke t.i. trigger points, se seznanili z osnovnimi principi masaže globokih tkiv, kot so kompresija in raztegovanje.
Več informacij o tečaju najdete TUKAJ .
Preverite tudi kako si lahko z masažo globokih tkiv pomagate v primeru sindroma karpalnega kanala v članku “Sindrom karpalnega kanala in masaža globokih tkiv” objavljenem v rubriki “ZdravStil novice“.